понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, choć często służą dodatkowo za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety z Winylu z Mieleca sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Co niemiara powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki które dominują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same wzrastają, często również bujnie kwitną, ale wymagają również wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety PCV zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, jednak należny je regularnie obcinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie plot komponuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC z Trzebnic stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий