среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy sztachetki z PCV na plot i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na sztacheta z Winylu na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastyku stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztachety z PCV z Janowa Lubelskiego na plot i furtę sztachetowa tworzy się z skał różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nietypowych konturach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий